Jaké změny pro motoristy platí již od ledna 2024 a které nás čekají v brzké době?

Jaké změny pro motoristy platí již od ledna 2024 a které nás čekají v brzké době?

Připravovaná novela Zákona č. 168/1999 Sb. (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla) přinese několik změn. V Česku bude nový zákon účinný zřejmě od 1. března 2024, některé změny však platí už od ledna 2024. Které to jsou a čeho se týkají?

To vše se dozvíte v následujícím článku, v kterém Vám přinášíme souhrnný přehled všech zásadních novinek.

1) Zvýšení limitů pojistného plnění za 35 mil. Kč na 50 mil. Kč

Limit 35/35 milionů Kč již nebude možné sjednat. Nejnižší zákonem stanovený limit bude 50/50 milionů Kč. Limity budou navýšeny i u stávajících smluv. Pojišťovna bude klienty o navýšení limitů informovat v pravidelné výroční korespondenci a ke změně dojde automaticky.

2) Povinné ručení nově i pro vlastníky elektrokoloběžek a jiných drobných vozidel

Účinnost nového zákona o povinném ručení přinese povinnost pojistit si vozidlo i vlastníkům elektrokoloběžek a jiných drobných vozidel jako jsou např. segwaye, městské a terénní elektrokoloběžky, jednokolky, dvoukolky, elektrický skateboard, motorová golfová vozítka. Povinnost se vztahuje i na zahradní traktůrky, které vyjedou mimo soukromý pozemek a na pracovní stroje, které se mohou samostatně přemisťovat.

Tato povinnost platí pouze a vždy v případě, že motorové vozidlo splňuje tyto parametry:

 • Překračuje rychlost 25 km/h
 • Překračuje rychlost 14 km/h + hmotnost 25 Kg a více

Většina těchto vozidel nepodléhá evidenci v registru vozidel a pro sjednání pojištění je nutné mít výrobní nebo evidenční číslo.

Pojištění není povinné u elektrokol, u kterých motor vykonává pouze pomocnou úlohu při šlapání a hlavním pohonem je tak lidská síla. Pojištění se nevztahuje ani na invalidní vozík, užívaný výlučně osobou s tělesným postižením. Dále na zahradní traktor, který se pohybuje pouze na pozemku, který není veřejně přístupný (oplocený).

3) V ČR končí povinnost mít u sebe Zelenou kartu

Od 1.1. 2024 si bude Policie na území České republiky ověřovat platnost povinného ručení on-line v databázi České kanceláře pojistitelů, kam se údaje o pojištění automaticky při sjednání smlouvy přenesou.

Papírovou podobu zelené karty ale bude nutné mít i nadále při cestách do zahraničí.

4) Konec velkého technického průkazu

Od 1.1.2024 již nebudou dopravní inspektoráty při registraci vozidla vydávat velký technický průkaz. Namísto něho budou vydávat ORV (osvědčení o registraci vozidla) s novým rozšířeným formátem. U dříve registrovaných vozidel dojde k odebrání vydaných VTP a starých ORV při zápisu změn v registru silničních vozidel. To samé platí při ztrátě, zničení nebo odcizení dříve vydaného VTP nebo starého ORV.

Máte dotazy, chcete se poradit nebo připravit nezávaznou kalkulaci pojištění Vašeho vozidla, ať už se jedná o auto, elektrokoloběžku či např. zahradní traktůrek? Kontaktujte nás a my Vám ochotně poradíme  https://www.img.cz/kontakt/

Napište nám:

  Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů a mám k dispozici informace o zprostředkovateli.

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)