Kde a za co pokutují lyžaře a snowboardisty

Jedete lyžovat do Itálie? Pozor, aby vás to nepřišlo draho

Na italských horách platí nová pravidla, jejichž porušení je trestáno vysokými pokutami. Od ledna 2022 je v platnosti nový zákon, který upravuje podmínky v lyžařských střediscích.

 

Cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti se vyplatí na každý pád

Na co byste neměli kromě povinné lyžařské výbavy zapomenout, je cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti. V Itálii je povinné a bez potvrzení vám hrozí vysoká pokuta.

Každý lyžař nebo snowboardista musí mít sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě. Tuto skutečnost musí na vyžádání prokázat platným potvrzením v anglickém jazyce. Za porušení povinnosti hrozí odebrání skipasu a pokuta až do výše 150 eur.

.

Dát si bombardino a hurá na sjezdovku? Ani omylem

Je i zákaz lyžování či snowboardování po požití alkoholu a jiných omamných látek.

Pokud jste si rádi dopřáli skleničku svého oblíbeného alkoholického nápoje během lyžování, dnes na to zapomeňte. Zákon zakazuje lyžování či jízdu na snowboardu po požití alkoholu či jiných omamných látek. Dosud šlo o přitěžující okolnost pouze v případě incidentu na sjezdovce, nyní se jedná o porušení zákona a je nutné počítat s pokutou od 250 až do 1 000 eur.

Lovci nehod číhají

V případě úrazů nezapomínejte vždy volat assistenční službu, která Vám nabídne nejvhodnější zdravotnické zařízení. Číslo naleznete na kartičce cestovního pojištění.

V opačném případě Vás může v Rakousku nebo v Itálii oslovit lovec nehod, který nabídne ošetření v zařízení, se kterým nemá pojišťovna uzavřenou smlouvu a nemusí Vám být ošetření proplaceno.

Nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění a pojištění odpovědnosti, díky kterému Vám bude 24 hodin denně k dispozici asistenční linka. Pojištění nabízí i další možnosti jako jsou právní služby, pojištění zavazadel a lyžařské výbavy.

Zákon dále upravuje povinnost používání ochranné helmy během lyžování

Více než rok je pro děti mladší 18 let povinností nosit ochrannou helmu. Za nedodržení hrozí pokuta v rozmezí 100 až 150 eur.

Nezapomeňte si proto před cestou sjednat cestovní pojištění, které vám kromě pojištění léčebných výloh v případě úrazu či nemoci, bude krýt i potřebné pojištění odpovědnosti. Pojištění nabízí i další možnosti, které se mohou více než hodit:

 • asistenční služby
 • právní služby
 • pojištění zavazadel a lyžařské výbavy

Nezapomeňte zkontrolovat povinnou výbavu v autě

V ČR je povinností mít ve vozidle autolékárničku, výstražný trojúhelník, reflexní vestu. U vozidel, které neumožňují nouzové dojetí navíc i rezervní kolo.

Obdobně je tomu i v okolních zemích:

 • Rakousku
 • Německu
 • Slovensku

V Rakousku kladou velký důraz na reflexní vesty, které musí mít ze zákona řidič, ale je vhodné je mít pro všechny pasažéry. Vesty musí odpovídat normě EN 471.

Samozřejmostí jsou i zimní pneumatiky, které jsou povinné v období od 1. listopadu do 15. dubna vždy, kdy panují zimní podmínky (led, námraza, sníh). Minimální hloubka dezénu je 4 mm.

V Německu navíc vyžadují sněhové řetězy, které je nutné v některých vyznačených usecích použít.

Chystáte se místo na hory k moři?

A pro ty, kteří dávají před zimou přednost sluníčku a vyrážejí do vzdálenějších destinací za teplem, se může hodit i pojištění storna cesty, pojištění zpožděného letu, připojištění povinné karantény v případě covidu.

Pojištění nepředstavuje v rámci ceny zájezdu velkou finanční položku a může vám uhradit škody v řádech miliónu korun. Pojištění samotných léčebných výloh na území Evropy sjednáte v průměru již od 13 Kč na den, pojištění léčebných výloh vč. odpovědnosti v průměru od 30 Kč.

Nevíte si rady, kde si vybrat správné pojištění?

Ozvěte se nám. Rádi odpovíme na dotazy a pomůžeme sjednat pojištění v rozsahu, který je s ohledem na vaši dovolenou žádoucí.

  Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů a mám k dispozici informace o zprostředkovateli.

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)