Kolik si můžete odečíst z daňového základu?

Kolik můžete ušetřit na daňových odpočtech v roce 2022?

Kolik můžete ušetřit na daňových odpočtech z produktů penzijního spoření a životního pojištění?
V lednu a únoru rozesílají penzijní společnosti klientům potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní spoření a pojišťovny potvrzení o zaplaceném pojistném na soukromé životní pojištění.

Toto potvrzení je nutné do 15. 2. předat zaměstnavateli a slouží ke snížení daňového základu v ročním zúčtování daní a u OSVČ ve svém daňovém přiznání.

Využijte tyto výhody.
Ne všichni o nich vědí nebo je využívají v plné výši. Připomeňme si základní pravidla pro uplatnění daňových odpočtů.

Z daňového základu si může fyzická osoba (zaměstnanec i OSVČ) odečíst částku až 48 000 Kč ročně celkem za oba produkty, které splňují podmínky pro uplatnění daňového odpočtu:
– částku 24 000 Kč z penzijního spoření
– částku 24 000 Kč ze soukromého životního pojištění.

V případě využití max. odpočtu 24000 Kč získáváte daňovou úsporu ve výši 3600 Kč u každého produktu. Celkem tedy můžete na dani ušetřit až 7200 Kč.

Za jakých podmínek lze od základu daně odečíst část zaplaceného pojistného za životní pojištění?

 • Pojistník je totožný s pojištěnou osobou
 • Pojistná smlouva neumožňuje v průběhu trvání smlouvy výběr finančních prostředků z rezervotvorné složky
 • Pojistné je uhrazeno na riziko dožití nebo riziko smrti a dožití (pouze tato část je daňově uznatelná)
 • Pojištění je sjednáno minimálně na dobu 5ti let a min. do 60ti let věku pojištěného

A jak je to u penzijního spoření?

Z penzijního spoření si účastník může z daňového základu odečíst tu část prostředků, která přesáhla částku 12 000 Kč, nejvýše však 24 000 Kč za rok.
Znamená to, že pro uplatnění maximálního odpočtu je zapotřebí, aby si účastník na penzijní spoření posílal 36 000 Kč ročně.
V tomto případě je dosaženo všech výhod, které penzijní spoření nabízí:

 • daňová úleva ve výši 3 600 Kč ročně
 • státní příspěvky až 2 760 Kč ročně (230 Kč x 12 měsíců)

Výše státního příspěvku
Maximální možný státní příspěvek činí 230 Kč při měsíční úložce 1 000 Kč.
Příspěvky nad 12 000 Kč ročně, kterým je možné snížit daňový základ, není nutné posílat na spoření pravidelně měsíčně. Celkovou položku lze zaslat na penzijní spoření jednorázově. A to kdykoliv v průběhu roku, nejpozději však do konce kalendářního roku.

Využijte daňový automat
Pro tyto případy je nutné penzijní společnost informovat a sjednat si službu tzv. daňový automat, která je zdarma. Penzijní společnosti dáváte tímto na vědomí, že tyto prostředky slouží k daňové optimalizaci.
Naopak je tomu u státních příspěvků. Zde je zapotřebí, aby pro připsání státního příspěvku byla částka zaslána v každém měsíci a na účet spoření byla do konce měsíce připsána. Proto doporučuji, zadat si trvalý příkaz nejpozději k půlce měsíce.

Další výhody penzijního spoření
Čerpání příspěvku zaměstnavatele. Právě tato forma bývá častým a oblíbeným zaměstnaneckým benefitem. Nutno ale říct, že příspěvky zaměstnavatele se do snížení daňového základu nezapočítávají.
Penzijní spoření je produkt dlouhodobý, jehož primární funkcí by mělo být naspoření si finančních prostředků na stáří. Prognóza státních důchodů není nijak příznivá, stát nás sám motivuje, abychom se nespoléhali pouze na něj, ale sami a zodpovědně si začali v produktivním věku odkládat část financí a tvořit si rezervu.

Jaké další výhody, případně úskalí tento produkt přináší?
Je lepší zůstat v transformovaném fondu, kde je garance nezáporného výnosu a možnost výsluhové penze nebo je lepší přejít na novější verze produktu penzijního spoření, kde si zhodnocení vložených příspěvků ovlivňujeme sami?

Na to Vám ráda odpovím. Společně můžeme Vaše spoření i životní pojištění nastavit tak, aby bylo co nejefektivnější. Napište mi o nezávaznou konzultaci.

Alena Letochová
specialistka IMG na penzijní spoření a životní pojištění
alena.letochova@img.cz

Napište nám:

  Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů a mám k dispozici informace o zprostředkovateli.

  At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

  Melbourne, Australia
  (Sat - Thursday)
  (10am - 05 pm)